Audrey Hepburn, An Elegant Spirit


-pictures from her childhood


Sean's parents


I'm in love with this book and I would highly recommend to read it. It was written by Audrey Hepburn's son Sean and that's the reason why I believe all what he says. There are many issues about her life and he mentioned mistakes in other books and tells how it really is. I was crying few times because it was very touching and beautiful. Audrey Hepburn was someone very special who never thought about herself like that...she believed in simple life and was very sad because of the poor children in developing countries. (Last years of her life she spent working for UNICEF.)

My favourite part of the book: I remember telling her about a girl I was in love with. Unfortunately, the girl liked somedy else more, or maybe she like both of us - a situation teenagers have gone through for centuries. She listened, though about it, and then said plainly,"You better take care of your studies, because if they fail as well, you'll be twite as unhappy."

//
Miluju tuhle knížku a rozhodně bych ji všem doporučila, byla napsaná jejím synem Seanem a z tohoto důvodu věřím všemu, co je tam napsáno vzhledem k tomu, že ohledně jejího života existuje pár nesrovnalostí na které on na začátku poukázal a uvedl je na pravou míru. Tahle kniha mě několikrát rozbrčela, vážně moc krásná, ale zároveň smutná. Audrey Hepburn byla velmi výjimečná, ale nikdy o sobě takhle nepřemýšlela...věřila v jednoduchý život a byla velmi smutná, kvůli dětem v rozvojových zemích. (Poslední léta jejího života strávila prací pro UNICEF.)

Ukázka z knížky: Pamatuji si, když jsem jí vyprávěl o dívce do které jsem byl zamilován. Naneštěstí ta dívka měla ráda někoho jiného a nebo nás oba - situace kterou zažívají teenageři už po staletí. Poslouchala, přemýšlela o tom, co jsem ji řekl a pak jednoduše řekla: "Měl by ses raději soustředit na školu, protože jestli selžeš i v tomhle, tak budeš dvakrát tak nešťastný."

You May Also Like

2 comments

  1. Audrey bola bozska. mne sa najviac pacila vo filme Šarády :)

    ReplyDelete
  2. Ano :), mě asi v Roman Holiday :).

    ReplyDelete

Thank you!