How to Know Who Is Your Friend?

People say "When you're down you'll find out who's your real friend." I would say that you'll find it when you move abroad. In six days it'll be two months since I moved to the UK. Fortunately I have sixt sense and I see who worth it and who don't.
  After these two months I think I wasn't wrong about my best friends from Czech.We're in touch every day and we know about every little stupid thing which happens to each other :-).
Of course I hope to find good friends also here.
In these days I'm happy for modern technologies and for good old mail! It is amazing to get a letter from a friend who lives more than 1 000km away from you.
P.S: Success is the best revenge.


Říká se: "V nouzi poznáš přítele." Když se přestěhujete, tak to podle mě poznáte taky. Za šest dní to budou dva měsíce od doby, kdy jsem se přestěhovala do Británie. Naštěstí mám takzvaný šestý smysl na rozpoznávání lidí, co za to stojí a co ne. Po dvou měsících tady vím, že jsem se ve svých nejlepších přátelích z Čech nemýlila, protože jsme spolu každý den v kontaktu a víme o sobě navzájem každou hloupou věc, co se nám ten den stala.
Samozřejmě doufám, že i tady si najdu kamarády.
Poslední dobou jsem vážně vděčná za moderní technologie, ale taky za starou dobrou poštu. Je báječné dostat dopis od kamarádky, co se nachází více než 1 000km pryč ode mne.
P.S.: Úspěch je nejlepší odplata.

You May Also Like

0 comments

Thank you!